Dane techniczne i opis działania:
- silnik krokowy z 4 wyprowadzeniami jest zasilany prądem zmiennym z transformatora dzwonkowego małej mocy ( wykorzystałem napięcie 5V ).Daje to stałe obroty 250 na minutę.
Sterowanie prądem zmiennym takich
silników opisałem pod linkiem: Jak uruchomić silnik krokowy bez sterownika?
I to wystarczy do krótkotrwałej pracy przy małym obciążeniu.
- dla potrzeb wielogodzinnego mieszania dodałem wentylator 24V z regulatorem obrotów na bazie stabilizatora LM317T. Lepszy byłby jakiś wydajny radiator, bo działa bezgłośnie.
- na oś silnika założyłem sztywną rurkę termokurczliwą, a na koniec mieszadło, które wyciąłem z kawałka plastikowego pojemnika na wodę demineralizowaną
( polietylen). Zgrzałem to na osi silnika i końcówce mieszadła aby nie wypadło
- kształt mieszadła jest taki, żeby weszło do butelki z polipropylenu z wąską szyjką
- obudowę wykonałem z płyt wiórowych; lepsza byłaby z plastiku
Całość jest odporna na większość chemikaliów, które zdarza mi się mieszać.
Uwaga – takim zestawem można mieszać tylko roztwory średniej gęstości do temperatury ok. 50*C. Jeśli chcemy mieszać roztwory gorące lub bardzo gęste, to trzeba zamocować coś innego, aby nie zmieniało kształtu pod wpływem ciepła i nacisku.
Hałas pracy jest niewielki przy mieszaniu rzadkich roztworów. Przy gęstych trzeba zwiększyć obroty wentylatora, który pracuje dosyć głośno.
Sprawdzony w praktyce. Dobrze nadaje się do wymieszania roztworu sody kaustycznej, czyli wodorotlenku sodu NaOH. Przy rozpuszczaniu zbryla się na dnie butelki i rozpuszcza się cały dopiero kilku dniach. Mieszadło daje radę w około pół godziny.
Na filmie pokazałem mieszanie soli, bo nic innego nie miałem pod ręką.
2021-03-11
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz